Design a site like this with WordPress.com
Začít

Žítkovské bohyně


Karpatské kopaniny jsou oblastí, kde byly odjakživa tvrdé podmínky pro život. Lidé zde žili spjati s přírodou, a když potřebovali pomoct, obraceli se k bohyním. Žítkovské bohyně byly ženy proslulé svými léčitelskými schopnostmi. Jednou z nich byla Surmena, která po násilné smrti své sestry vychovávala její děti Doru a Jakuba. Jenže v dobách hluboké totality byly obě děti Surmeně násilně odebrány a umístěny v dětských domovech.
Dora až po letech, kdy začala v rámci své vědecké práce pátrat po osudech bohyní, zjistila, že na Surmenu byl veden spis u StB. Dora začíná rozplétat tajemné osudy žítkovských bohyní, aby zjistila, že i ona, ač se lidovému léčitelství nevěnovala, patří mezi ně.
Román Kateřiny Tučkové je velmi čtivý, autorka se velmi pečlivě věnovala podrobnému výzkumu a vytvořila dílo, které kombinuje etnografii, magii i psychologickou tématiku. Osudy Dory, Surmeny i ostatních žítkovských žen doplňují spisy StB, které Dora objevila v archivech a v nichž se dozví leckdy šokující informace.
Dlouho jsem na tuhle knihu čekala a nelitovala jsem. Vlastně ano, litovala jsem, že jsem ji přečetla během jednoho dne. I přes její obsáhlost a jistou náročnost – člověk se musel orientovat nejen v tajných spisech, ale také vnímat kopaničárské nářečí. Zaujalo mě  téma – žítkovské bohyně znám už z knih o Gabře a Málince, ale i autorčin styl. Četla jsem už její předchozí knihu Vyhnání Gerty Schnirch, která se mi taky hodně líbila, i když pojednávala o kontroverzním tématu poválečného odsunu Němců.

Autor: Zápisky jedné knihovnice

Knihovnice tělem i duší.

4 komentáře: „Žítkovské bohyně“

  1. Po téhle knížce taky trochu pokukuju. Můj obvyklý žánr to rozhodně není, ale zaujal mě námět 🙂 Jinak musím říct, že Gabru a Málinku jsem taky četla, a ač si pamatuju, jak byly u Hrozenkova nebo tam někde, tak o žítkovských bohyních si nic nepamatuju… mhm, asi si to budu muset přečíst znovu, po těch zhruba deseti letech si potřebuji osvěžit paměť 🙂

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: