Hermafrodit


Kniha spisovatele Jeffreyho Eugenidise získala Pullitzerovu cenu. Slyšela jsem na ni jen samou chválu. Nemohla jsem si ji tedy nepůjčit :). Když jsem ji donesla z knihovny domů, trošku jsem váhala. Je to docela velká bichle, taková, která se při čtení ležmo špatně drží :-D. Taky jsem neodolala a začala jsem v ní listovat a hned první kousek textu, na který jsem natrefila, mě od čtení odradil. Narazila jsem totiž zrovna na úryvek, který, vytržený z kontextu,působil spíše rušivě. Když jsem se do ní ale pustila, nemohla jsem přestat. Hermafrodit vypráví o osudech řecké rodiny Stephanidesů, kteří se z malé vesničky v hroutící se Osmanské říši, dostávají do USA. Spolu s nimi putuje i jeden zmutovaný gen… S vypravěčkou/vypravěčem Callie/Calem sledujeme rodinu Stephanidesových a zároveň se stáváme svědky různých historických událostí, jako je vypálení Smyrny, doba hospodářské krize a prohibice, 60. a 70. léta a rasové bouře, které se v té době odehrávaly na předměstí Detroitu, kde Stephanidesovi žili. Proč je Callie/Cal napůl dívka a napůl chlapec? Je to vina zmutovaného genu a dávného tajemství, které s velkým pocitem viny tají její prarodiče. Obsáhlý román, spíše epos je velmi čtivý, řecký způsob života v USA připomíná film Moje tlustá řecká svatba.

2 komentáře: „Hermafrodit

  1. Ráda čtu tlusté bichlei, když mi také vadí komplikace při čtení ležmo, to ano,ale těší mě ten příběh. Když to neshltnu najednou a můžu se těšit na to pokračování, na tu chvíli s knížkou. To mě fakt baví. Takže Hermafrodita rychle vyzkouším.

    To se mi líbí

  2. Oceneni na mem blogu :)))Pravidla pro udělení ocenění jsou:1.Poděkovat osobě,která vám ocenění udělila.2.Umístit logo na svých stránkách.3.Dát odkaz na osobu,která vám ocenění věnovala.4.Napsat o sobě 7 věcí,které mohou být zajímavé pro ostatní.5.Nominovat 7 tvůrčích blogů.6.Dát odkazy na vámi nominované.7.Napsat komentář na vámi nominované blogy,který prozradí vaše jmenování.

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s